Dolarda Yıllar Sonra Bir İlk

Türkiye’de değişen ekonomi politikalarının yansımaları somut şekilde gözlemlenmeye başladı.

Yabancı sermayenin girişleri hızlandırmasıyla birlikte Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), her geçen gün yeni bir rekor döviz alımına imza atarken, son olarak 10 Mayıs cuma günü alınan 4.16 milyar dolarlık döviz, Merkez Bankası’nın 15 Şubat 2006 tarihinden bu yana yapmış olduğu en yüksek günlük alım olarak kayıtlara geçti.

MERKEZ BANKASI YILLAR SONRA ARTI REZERVE YAKLAŞIYOR

31 Mart seçimlerinin ardından -77.7 milyar dolara kadar gerileyen net döviz pozisyonu, bir buçuk aya yakın sürede 45 milyar doların üzerinde iyileşme yaşadı. Parasal sıkılaşma adımlarından taviz verilmeyeceğini belirten Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’de yürütülen ekonomi programının kararlılıkla sürdürüleceğini belirterek, ekonomik gelişmelerin süreceği mesajını verdi.

Merkez Bankası’nın mevcut döviz alım trendini devam ettirmesi halinde Türkiye, birkaç hafta sonra ilk kez uzun yılların ardından net döviz pozisyonunda artıya geçmiş olacak. Bu gelişme, TCMB’nin kur müdahaleleri noktasında elini güçlendirirken, artışa geçen döviz rezervleri Kur Korumalı Mevduat (KKM) uygulamasının tasfiye sürecinin de sorunsuz tamamlanmasını sağlayacak.

2024 yılının sonu itibarıyla KKM’deki mevduatın tamamen sıfırlanacağını belirten Bakan Şimşek, ekonomideki rasyonel politikaların Türkiye’de kalıcı hale getirileceğini belirtmişti. Şimşek, bu doğrultuda atılan ekonomik kısıtlama adımlarına da dikkat çekerek, geçtiğimiz yıl hayata geçirilen altın ithalatına yönelik kısıtlamaların olumlu etkilerinin görüldüğünü belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir