Emekli maaşlarıyla ilgili kritik detayı ‘büyük sıkıntı’ diye açıkladı: İşin içinden çıkılmaz hale gelebilir

SGK Uzmanı İsa Karakaş, emekli maaşlarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 2024 yılı emekli maaş zammı ilk olarak yüzde 37,57 olarak belirlenmişti. Gelen tepkiler üzerine zam oranı yüzde 49,25’e yükseltilmiş ve en düşük emekli maaşı 10 bin TL olmuştu.

Ancak yüksek enflasyon nedeniyle emeklilerin aldıkları maaş aylar içerisinde eriyor. Bayram ikramiyesinde de umulan zam gerçekleşmedi ve hükümet ikramiyelere yüzde 50 zam yaparak 2 bin TL’den 3 bin TL’ye çıkardı.

Geçim sıkıntısı yaşayan emekliler seyyanen zam istiyor. SGK Uzmanı İsa Karakaş, Temmuz ayında 6 aylık enflasyon farkı alacak olan emeklilerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Karakaş, şu ana kadar konuşulan zam formüllerini değerlendirirken kimsenin konuşmadığı asıl formülü açıkladı:

Maaşları 10 bin liranın üzerinde olan emeklilere yüzde 25 zam yapılması halinde maaşlarının 12 bin 500 TL olacağı söyleniyor.

Fakat normal kök maaşı 10 bin TL olan emeklinin maaşını 12 bin 500’e çıkartılması halinde ayarlaması konusunda çok büyük sıkıntılar doğacağı ifade ediliyor.

Bu durumla beraber işin içinden çıkılmaz hale geleceğini söyleyen İsa Karakaş, “Burada aslında seyyanen zam formülü şart” dedi.

Seyyanen zam nedir?

Seyyanen zam, tüm emeklilere eşit oranda yapılan zamdır. Bu zam türünde maaşların miktarına bakılmaksızın, her emekliye aynı oranda zam yapılır.

Seyyanen zam emeklileri nasıl etkileyecek?

Seyyanen zam, düşük maaş alan emeklileri yüksek maaş alan emeklilere göre daha fazla oranda etkileyecektir. Örneğin, 10 bin TL maaş alan bir emekliye yüzde 25 zam yapılması halinde maaşı 2 bin 500 TL artacakken, 20 bin TL maaş alan bir emekliye aynı oranda zam yapılması halinde maaşı sadece 5 bin TL artacaktır.

Peki, emeklilere seyyanen zam yapılacak mı?

Bu konuda hükümetten henüz resmi bir açıklama gelmedi. SGK Uzmanı İsa Karakaş’ın açıklamaları, seyyanen zam ihtimalinin masada olduğunu gösteriyor.

Emekliler, enflasyona karşı maaşlarının korunması için seyyanen zam yapılmasını talep ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir