Mikro Mesleğin Yükselişi

Toronto’da bir kariyer danışmanı olan Jean-Philippe Michel öğrencilerle çalışırken “kariyer” kelimesini kullanmıyor veya onlara büyüdüklerinde ne olmak istediklerini sormuyor. Bunun yerine, onların uzmanlaşmak istedikleri belirli bir beceriyi seçmelerini sağlar ; örneğin “Doktor olmak istiyorum” demek yerine, “Merhametli olmak ve yardım etmeyi öğrenmek istiyorum” şeklinde bir hedef belirlemelerini sağlar.

Biraz ezoterik görünebilir, ancak değişiklik daha bilinçli bir seçim yapılmasını sağlar. Michel’e göre kişi öncelikle hangi beceriye sahip olmak istediğine karar verdiğinde, daha sonra kendisini çok daha fazla tatmin edecek bir kariyer seçiyor. Bu bir kariyerle bile ilgili değil, onun bir profesyonel seviyeden diğerine geçmesine yardımcı olacak farklı aktivitelerle ilgili.

Danışman, “İnsanların meslekler hakkında düşünmeyi bırakıp zorluklar ve sorunlar hakkında düşünmeye başlaması gerekiyor” diyor. Bu, daha yaşlı nesiller için zor olabilir, ancak halihazırda geleneksel üniversite dallarından kaçınan gençler için bir sorun olması pek olası değildir.

Gelenekselin gün batımı

Fütüristler ve İK uzmanları, kariyer yolumuzun artık aynı anda yerine getireceğimiz birçok uzun vadeli taahhütle dolu olacağını söylüyor.

The Future Workplace Experience kitabının yazarı Gene Meister, “İşinizi tek bir kelimeyle tanımlamak yerine, iş piyasasının taleplerini karşılamak için özgeçmişinize sürekli olarak yeni beceriler eklemeniz gerekecek” diyor.
Bu, genç çalışanların daha da esnek ve yeni şeylere açık olmaları gerektiği anlamına geliyor.
Önkoşullar zaten mevcuttur; bir kişinin bir şirket içinde farklı roller üstlenmesi yaygındır. Pozisyonlar ve görevler birbirine karışıyor ve teknoloji ve iş dünyasındaki yeni mesleklere isim bulmak giderek zorlaşıyor.

Şirket içi serbest çalışan mı?

“Portföy kariyerleri” fikri 1980’lerin sonlarına kadar uzanıyor, ancak ancak şimdi teoriden pratiğe geçiyor. Yeni teknolojiler ekonomide de birçok yeni fırsat yaratmış ve mikro meslek kavramı gündeme gelmiştir.

Giderek daha fazla şirket, çalışanlarına serbest projeler sunuyor veya çalışana belirli bir görev vermek veya onu tek bir departmanla sınırlamak yerine ne üzerinde çalışacağını seçme seçeneği sunuyor.
Stratejiyi halihazırda uygulayan şirketler, bunun astlarının iş değiştirmek isteme olasılığını azalttığını iddia ediyor. Mikro işler özerklik ve özgür ruh duygusu yaratır.

Bir kariyer seçme

Uzun vadeli istihdam söz konusu olduğunda “portföy kariyerlerinin” dezavantajları vardır. Sürekli bir projeden diğerine atlıyorsanız, kaotik görünürsünüz ve başarıya giden adımları kendiniz bulmakta zorlanırsınız. Ayrıca kimliğimiz büyük oranda yaptığımız işlerle şekilleniyor ve bu da mikro meslekler fikrine pek uymuyor. Her ne kadar bazı şirketler denemeler yapıyor olsa da çoğunda geleneksel algılar hâlâ varlığını sürdürüyor. Uzmanlar, adaptasyonun önündeki en büyük engelin katı bir zihniyet olduğunu söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir